Puncovanie šperkov a komponentov z drahých kovov upravuje na Slovensku zákon č. 94/2013 Z.z..

 

Čo znamená 925/1000?

 

Rýdzosť označuje obsah čistého drahého kovu v zliatine, z ktorej je daný komponent či šperk vyrobený. Rýdzosť sa vždy vyjadruje v tisícinách (1/1000). Obsah rýdzeho striebra v šperku, komponente či retiazke udáva tzv. rýdzostná značka.

Najčastejšie sa môžete stretnúť so striebrom s rýdzosťou 925/1000, ktoré môžete poznať tiež pod názvom sterlingové striebro. Táto klenotnícka zliatina obsahuje 92,5 % rýdzeho striebra a zvyšných 7,5 % obsahu tvorí najčastejšie meď.

 

 

Puncovanie

 

Punc informuje zákazníka o pravosti a rýdzosti šperku či komponentov. Polotovary a hotové klenotnícke, zlatnícke aj striebornícke výrobky sa označujú špeciálnymi značkami, ktoré sa nazývajú punce. Samotné označovanie sa vykonáva razením alebo laserom a celému tomuto procesu sa hovorí puncovanie.

 

 

Typy slovenských puncov

  • Puncová značka vyjadruje príslušnú zákonnú rýdzosť drahého kovu, ktorá je umiestnená v charakteristickom obryse.
  • Rýdzostné číslo je trojmiestny znak, ktorý vyjadruje minimálny obsah drahého kovu v tovare.

 

 

 

Na Slovensku musí byť označený tovar, ktorého hmotnosť jedného kusu presahuje 2,5 gramu pri výrobkoch zo striebra (myslená je váha čistého striebra bez kameňa). Ľahšie komponenty či šperky spadajú do kategórie podlimitného tovaru. Ten by však mal byť označený aspoň rýdzostnou značkou.